גיל ההתבגרות

גיל ההתבגרות

גיל ההתבגרות הוא תקופת השינוי שמתחילה קודם בהתבגרות הפיזית (בערך בחטיבת הביניים). יש דיונים מתי הוא מסתיים, אבל גיוס החובה בישראל מחלק באופן חד את הקבוצה למתבגרים (לפני הצבא) ולצעירים (אחרי צבא).

השינויים מתרחשים בכל הרבדים. הגוף משנה גודל וצורה, המוח מגדל תאים חדשים ומצריך “חיווט” מחדש. המערכת ההורמונלית משתגעת ומביאה לחוסר איזון רגשי.

במהלך התהליך, כאשר הגוף, המוח והנפש משתנה, המתבגר אמור להישאר “מי שהוא” אבל גם להשתנות ולהתפתח. אין פלא שבתקופה הזאת גם ההורים וגם המתבגרים עצמם לא יודעים מה קורה איתם.

האמת שמבוגרים אף פעם לא ידעו איך להכיל את התקופה. כל דור התלונן על הדור הצעיר, שאינו מתלבש או מתנהג כראוי, ומאזין למוזיקה גרועה, אבל היום האינטרנט וכרסום הסמכות של המערכות (כולל המערכת המשפחתית) החריפו את המצב.

במהלך יותר מעשור עבדתי עם כל קשת בני הנוער הישראלי, וכמעט כולם עוברים תקופה בה הם צריכים לדבר עם מבוגר שאינו חלק מה’בלגן’, שיכול לקבל ולהבין אותם כמו שהם, ולקבל ולהבין ש”כמו שהם” אינו מגובש, ובתוך כך גם לעזור להם להפוך להיות טובים יותר (ולעזור להם גם להבין במה הם רוצים להיות טובים יותר).

לבני המזל יש קרובי משפחה, שכנים, מחנכים או מדריכים מתאימים. יש גם מקרים קיצוניים בהם נדרש טיפול פסיכולוגי עמוק ומתמשך, אך צעירים רבים נופלים בין הכיסאות – עם סוגיות קשות או מסובכות מדי מכדי להביא אותן בפני המבוגרים שבחייהם, ועם זאת – לא מספיק קשות על מנת להצדיק פנייה לפסיכולוג. יש גם נושאים שפשוט מאוד קשה לדבר עליהם עם אנשים קרובים ואהובים, כמו נטייה מינית או רצון אישי מול ציפיות אחרים.

אני מזמין את בני הנוער לבוא לשוחח על חייהם – על מה מתרחש בהם, מה היו רוצים  שיתרחש, איך הם יכולים לשפר את הסיכוי שזה יקרה ומה אפשר לעשות אם זה לא יצליח (צריך לזכור שמתבגר צריך לנסות דברים חדשים בלי לדעת אם יצליח – ככה לומדים דברים חדשים).

חשוב להבהיר:

אינני פסיכולוג קליני או פסיכולוג ילדים, אלא יועץ. אם נגלה שצריך טיפול נפשי עמוק, אעזור למצוא מטפל מוסמך מתאים ולעזור לתהליך הטיפולי

מעניין? גם לחברים מגיע לדעת
Open chat
ליצור קשר