טיפול בעזרת קנאביס

טיפול בעזרת קנאביס

איך זה חוקי? למי זה מיועד?

בארץ כמעט 100,000 אנשים מקבלים קנאביס רפואי. הם מקבלים מינון חודשי ומותר להם להשתמש בו לפי שיקול דעתם. אנחנו משתמשים בקנאביס שהם קיבלו על פי חוק. בטיפול בעזרת קנאביס פשוט משתמשים במנה מרכוזת יותר לעורר את ההשפעה הרחבה של התרופה.

מאוד חשוב לי להבהיר (ולא רק בגלל החוק): אינני פסיכולוג (או סוג מטפל אחר) קליני, וטיפול בעזרת קנאביס אינו טיפול פסיכולוגי כמו שמקבלים במטפל קליני ולא בא במקום טיפול כזה. טיפול בעזרת קנאביס מיועד להיות במקביל עם טיפול קונבנציונלי, או לפחות במקום כלום בקרב סובלים שלא הצליחו בטיפול רגיל. לעתים קרובות טיפול בעזרת קנאביס חושף דברים עליהם צריך לעבוד במסגרת טיפול ואני ממליץ לרוב מי שמקבל טיפול בעזרת קנאביס למצוא מסגרת מתאימה לטיפול המשך – ההבדל שעכשיו הם יודעים על מה רוצים לעבוד בטיפול.

רוב המטפלים מרגישים שקנאביס פוגע בטיפול

טיפול פסיכולוגי “רגיל” (פסיכואנליזה, פסיכולוגיה דינמית, CBT וכד’) וקנאביס בדרך כלל מתנגשים. הטיפולים האלו מבוססים על דפוסי חשיבה פיכחיים – חשיבה הגיונית, חיבור רגשי, הסתמכות על זכרון המטופל וכד’. אנשים תחת השפעת קנאביס לעתים חווים סוג של ניתוק ולאו דווקא מרגישים את הכאב שלהם, שמוריד את המטובציה לבצע שינוי. קנאביס פוגע בזכרון, כולל היכולת לשמור כזכרון פעיל שיחה שהתרחשה תחת השפעת קנאביס ובמיוחד הפרטים של השיחה, מה שפוגע ברצף הטיפולי. מטופלים יכולים להתעקב על נקודות שנראים למטפל לא רלוונטיות ולהתעלם מנקודות שנראות חשובות.

למדתי איך לטפל באנשים תחת השפעת קנאביס כי עבדתי איתם כבר עשור ולמדתי דרך העשייה מה עובד ומה לא. גל המחקר החדש נותן לי יותר הבנה של מה קורה “מתחת לקליפה” ואיך זה גורם למה שאני מכיר, והמחקר על טיפול בעזרת פסיכדליים מספק דוגמאות של טיפולים מוצלחים שאינם מבוססים על הטיפולים הרגילים.

לשחרר את הפוטנציאל של הצמח

קנאביס הוא צמח מורכב. אחרי שלושים שנים של מחקר, עדיין מגלים מרכיבים חדשים שעשויים לשנות את ההשפעה. כבר ברור שקיים מה שנקרא “entourage effect” – בו מרכיבים משפיעים אחד על השני. זה, יחד עם ההבדלים בניסיון קודם, מצב נפשי ורגשי, והסביבה מאוד משפיעים על אופי החוויה מתוך מגוון אפשרויות (מה שמוכר בשפה הפסיכדלית כ”חומר”, “סט” ו”סטינג”).

הגישה השמרנית לקנאביס רפואי מנסה להעתיק את הגישה לתרופות אחרות – להפחית כמה שיותר את הסימפטומים עם מינימום השפעות אחרות (מה שנקרא “תופעות לוואי”), כולל השפעות על הרגש או נפש. לפי הגישה השמרנית, שיפור במצב הרוח (“הסטלה”) בקרב חולי סרטן שמקבלים תרופה לעזור עם תופעות הלוואי של טיפולי כימותרפיה, הינו “תופעת לוואי”. מה שאחרים רואים כתופעת לוואי, הטיפול בעזרת קנאביס רואה כהזדמנות טיפולית. כאשר המטפל מבין את ההשפעה של קנאביס, הוא יכול להשתמש במצב התודעה החדש לקדם טיפול.

קנאביס הוא מורכב וסוג הטיפול קשור לגודל המינון

יש יתרון ברור בשימוש במכשיר אידוי לטיפולים בעזרת קנאביס – הלקוח מקבל רק אדי קנאביס (ללא טבק וכד’) לא שרופים ובגלל שההשפעה מורגשת תוך מספר דקות, אפשר לעצור כאשר הלקוח מגיע לתוצאה הרצויה, וכל לדייק במינון.

  • להרגעה ושחרור חסמים - מינון נמוך
  • טיפול פסיכוליטי - במינון בינוני
  • טיפול פסיכדלי - במינון גדול

מינון נמוך הוא המינון של הרגיל של הלקוח להרגעת כאבים (פיזיים או נפשיים). בפגישות במינון נמוך הלקוח צורך את התרופה, כפי שרגיל, בתחילת הפגישה.

הטיפול יחסית דומה לטיפול רגיל בו משוחחים על החיים וההתמודדות, אבל משתמש בנטייה ל”צלילות” (בתתמקדות על נקודות), בהגברת היצירתיות לפתרון בעיות, וה”ניתוק מהחוויה” כדרך לבחון מציאות.

פגישות אלו נערות כשעתיים ומתאימות כחלק מתהליך מתמשך או לפגישות של הכירות והכנה, או למפגשי אינטגרציה

במינון בינוני קנאביס מאפשר הורדת מנגנוני בטחון, מה שמאפשר ללקוח לראות את מצבו מנקודות מבט שבדרך כלל לא נגישות לו. בנוסף, החלשת שליטת ההגיון על החוויה מאפשר שחרור פיזית ורגשית.

הטיפולים במינונים בינוניים דומים לטיפולים פסיכולוטיים עם LSD וחומרים פסיכדליים אחרים בשנות השישים וחלק מהעבודה עם קטמין היום. זה הכי דומה לטיפולים סומאטיים, וטיפולים אחרים העובדים עם הגוף והנשימה (כמו האקומי). אפשר לראות איך זה עובד בסרטונים באתר של Innate Path.

טיפול פסיכוליטי בעזרת קנאביס בדרך כלל נמשך כשעתיים. הלקוח צורך כמות קצת יותר גדולה מהרגיל בתחילת הפגישה (לאחר כחצי שעה של התכנסות והכנה) במסגרת טקסית של יצירת כוונה ואווירה מתאימה ויושב לשיחה פתוחה של כשעה וחצי השעה האחרונה מוקדשת למעבר ל"מציאות הרגילה".

במינונים גבוהים ומרוכזים, ובמיוחד כאשר משולב עם הכנת סט וסטינג, מוזיקה מותאמת ותרגילי נשימה, השפעת הקנאביס יכולה להיות ממש פסיכדלית. קנאביס שונה מחומרים אחרים כי הוא יותר עדין ומאפשר לאדם להיכנס למצבי תודעה אחרים אליהם חומרים אחרים מכניסים "בכוח".

קנאביס במינון פסיכדלי מאפשר לאדם להתמודד באופן ישיר עם הפחדים או מה שחוסם אותו. הוא גם עובד דרך הרפיית השרירים, ומאפשר שחרור סומאטי ורגשי. הימצאות של קולטני מערכת האנדוקנאבויד שמופעלת ע"י קנאביס בפרקים ובחלקי הגוף טרם מובנת, אך כנראה שזה עוזר לטיפול בעזרת קנאביס גם ברמה הזאת. אפשר לקרוא יותר בספר של דניאל מקווין, בהרצאה שלו או באתר שלו

הטיפול דומה לטיפול בעזרת חומרים פסיכדליים אחרים (כמו MDMA או פסילוסיבין) – מירב הדיבור נעשה לפני ואחרי החוויה ורוב הזמן הלקוח במסע פנימי עם עיניים מכוסות ומלווה במוזיקה, בנוכחות מטפל או מטפלים. כל טיפול פסיכדלי בעזרת קנאביס מחייב תהליך של הכנה ואינטגרציה מעבר לפגישות הפסיכדליות.

פגישות טיפול פסיכדלי בעזרת קנאביס נמשכות בין שלוש לחמש שעות, תלוי ברמת העומק המבוקשת, הכוחות והצרכים הטיפוליים לאותו שלב של טיפול. בכל מפגש יש כארבעים וחמש דקות של הכנה לקראת החוויה. הטיפול הוא בין שעה לשעתיים וחצי ויש כשעה בסוף של נחיתה, אינטגרציה ראשונית וחזרה ל"מציאות היום-יומית".  

רוצה לדעת אם טיפול בעזרת קנאביס מתאים לך? בואו נדבר

מטפל שרוצה ללמוד לטפל בעזרת קנאביס? יש לנו קבוצת פייסבוק מיועדת לזה

מעניין? גם לחברים מגיע לדעת
Open chat
ליצור קשר