אומנם עוד לא חוזרים לשגרה, אבל החופש הגדול מתקרב

אומנם עוד לא חוזרים לשגרה, אבל החופש הגדול מתקרב

האם נערים אצלכם יצרכו סמים? (כנראה שכן)

מנהלים, רכזים ומחנכים שלום,

כמעט ואין יישוב בארץ ללא שימוש בסמים כמו אלכוהול וקנאביס. לפי דוחות הכנסת, כבר בשנת 2011  מעל 90% מתלמידי החטיבה העליונה צרכו אלכוהול וכ-6% צרכו קנאביס, וכל מי שמכיר את השטח יודע שהמספר עלה מאז.

לפעמים יש הרגשה שניסו את הכל וכלום לא עובד – נראה שהשימוש והבעיות בעקבותיו רק גדלים, אבל זה לא נכון. במקומות בהם אימצו גישה של מזעור נזקים נצפתה ירידה משמעותית בפגיעה ולפעמים אף ירידה בשימוש – מסתבר שכאשר מדברים עם צעירים בגובה העיניים על העניינים שחשובים להם, בלי להטיף, בלי להפחיד, ובפתיחות, רבים מהם בוחרים לשמור על עצמם.

אני בעל תואר שני בייעוץ חינוכי עם כמעט שלושים שנות נסיון עבודה עם נוער וצעירים, בעשור האחרון התמקדתי בצעירים צרכני סמים (במיוחד קנאביס ופסיכדליים) בפרוייקטים של מזעור נזקים. אשמח לבוא ליישוב שלכם לעזור לכם לשפר את המענים לצעירים אלו ולהתכונן לחופש הגדול.

אני מציע מספר סדנאות לקהלים שונים ועם דגשים שונים שניתן לחבר לפי הצרכים. כל סדנא ניתן להתאים לפי צרכיכם:

סמים למחנכים ומטפלים

סקירה של החומרים הנפוצים בקרב הצעירים בארץ – מה החומרים, כיצד הם משפיעים, למה צורכים אותם ומה צריכים הצעירים שמשתמשים בהם?

איך לדבר עם נערים על סמים?

עקרונות וכלים של מזעור נזקים – אם אי אפשר (או לא עוזר) להגיד “רק תגידו לא”, “זה מסוכן” ו”לא להיכנע ללחץ חברתי”, מה כן אפשר להגיד? איך לעזור לנערים לשמור על עצמם וחבריהם גם כשהם עושים דבר אסור?

סמים להורים – מה נורמלי היום?

המציאות השתנתה מאז שההורים היו צעירים והיו צריכים להתמודד עם ההחלטות שעומדות בפני ילדיהם היום. מה היום נחשב “נורמלי” או “נורמטיבי” ומתי צריכים להתחיל לדאוג? נסקור את החומרים האהובים ונדבר על הקשיים בהורות במאה העשרים ואחת.

סדנאות לנערים

הסדנאות לנערים תמיד מותאמות אישית למקום ולקהל:

  • סמים: עובדות, דעות ושמועות – לפי צרכי היישוב נעבור על החומרים איתם הצעירים עלולים להגיע למגע – על כל חומר נדבר על ההשפעות, במיידי, במצטבר ולטווח הארוך, ונפריד בין עובדות, דעות ושמועות בנושא.
  • מזעור נזקים לצרכני סמים (או אלכוהול) – אם יש אצלכם קבוצת נערים אשר צורכים סמים, ניתן לקיים סדנא מיוחדת בה ניתן לנערים כלים להבין מתי השימוש מזיק ואלו כלים וידע יכולים לעזור למנוע או למזער נזק. (סדנא זאת מתאימה גם לחטיבה העליונה בהתמקדות על אלכוהול)
  • אשמח לשמוע מכם מה קורה אצלכם ולחשוב איתכם איך אפשר לעזור. מוזמנים לפנות במייל, בוואטסאפ ובטלפון.

שיהיה לנו חופש גדול בריא ופורה

שון לייקוב

מעניין? גם לחברים מגיע לדעת
Open chat
ליצור קשר