MDMA

MDMA

MDMA הינו חומר סינטטי. בגרסת הרחוב הוא נקרא אקסטזי או מולי, אך לעתים קרובות החומר ברחוב (כלומר, לא במחקר במוסד אקדמאי או רפואי) מכיל חומרים אחרים, ולפעמים אין בו MDMA בכלל.
MDMA הוא פסיכדלי וממריץ בהשפעתה. מנגנון הפעולה שלו כנראה מורכב יותר מאשר פסיכדליים קלאסיים, כי צריכתו מלווה בפעילות ניורוטרנסמיטרים (מוליכים) והורמונים שונים. אלו מאפשרים מצבי תודעה אחרים, יחד עם מרץ, ופתיחות רגשית שמאופיינת ע”י הורדת מחסומים ותחושות חיבה. כתוצאה MDMA מצא שימוש גם בחדר הטיפול וגם במסיבות טבע.

MDMA אינו קל על הגוף, במינונים גבוהים רעידות ואף פרכוסים נפוצים (הם מרגישים הרבה יותר נעימים מאשר נראים). כמוכן, קשה לגוף לעכל MDMA ושימוש תכוף או מתמשך עלול לגרום נזק לגוף.

גם אם לא בטוח האם MDMA לבד מסוכן לגוף, MDMA + שעות של ריקודים + מעט מים או שתיית אלכוהול הינו שילוב שיכול להיות מסוכן עד קטלני, ומודעות לסכנות, היערכות מוקדמת וטיפול מהיר במקרה של בעיה רפואית יכולים להציל חיים.

 כמותהשפעה צפויה
מינון סף30 מ”גלא מומלץ לעשות מייקרודוז (מנה קטנה ממנה פעילה). במינונים נמוכים ההשפעות העיקריות הן עוררות עצבית (לעתים עצבים), פגיעות רגשית, הפרעות בשינה. הצד הממריץ של החומר “יוצא” במינונים קטנים יותר מאשר הצד הפסיכדלי.
קטן40-70 מ”גמצב רוח מרומםאנרגיה מוגברתפה יבשחושים ותחושות מחודדים
בינוני70-150 מ”גאופוריה חזקה.התבוננות פנימית טיפולית.הערכה עצמית מוגברת.פתיחות וסליחה עצמית.האמפתיה והחברותיות מוגברת.אנרגיה מוגברת.חושים מישושיים, חזותיים ושמיעתיים משופרים.פה יבש .נעילת הלסת
גבוה150-200 מ”גבמינונים אלו מתחילים עיוויתי שרירים, קושי לשלוט ולפקס בעיניים ובלבול (שנראה הרבה יותר מפחיד מאשר מרגיש)
כבד200 מ”ג +אופוריה חזקההתבוננות פנימית טיפוליתהערכה עצמית מוגברתפתיחות וסליחה עצמיתהאמפתיה והחברותיות מוגברתאנרגיה מוגברתחושים מישושיים, חזותיים ושמיעתיים משופריםויזואליה אפשרית או הזיותחרדה ופרנויהבהלהסְחַרחוֹרֶתכאבי ראשבחילה והקאהרעד התייבשותהידוק / טחינה של הלסתנדודי שינהתְפִיסָהאפקטים חוזרים של יום הבא, למשל. עייפות, דיכאון (ניתן להרגיש גם בשבעת הימים הבאים)
מסוכןלא תועדו מקרי מוות כתוצאה של מנת יתר של MDMA בלבד, אבל חשוב לקרוא את החלק על סיכונים, כי בשילוב עם חומרים או נסיבות מסויימות, יכולות להיות תוצאות קטלניות (ולא בקטע הטוב)
דרך הקיבה – שתייה

MDMA נועד לצריכה ככדור דרך הקיבה. בצורה של גביש או אבקה יש טעם מר מאוד, ולכן נפוץ לעטוף בנייר (לרוב לגלגול) ולבלוע, או להמיס במים. אם ממיסים במים, כדאי לקחת בחשבון ששתייה איטית יכולה “למרוח” את הפתיחה ועלייה בהתאם.

דרך האף – הסנפה

ניתן להסניף MDMA – כאשר ככל שאבקה מרוסקת יותר, יש פחות פגיעה באף. צריכה דרך האף מביאה לפתיחה מהירה יותר (כי חלק נספג דרך רקמות האף לפני שהשאר יורד לקיבה), ומקצרת את החוויה

ציר הזמן
זמן עד לתחילת ההשפעה30-60 דקות
“פתיחה” או “עלייה”15-30 דקות
שיא1.5-2.5 שעות
ירידה1-1.5 שעות
השפעות מעטות12-48 שעות
השפעת שלושה חומרים בציר הזמן – MDMA זה הקו עם הריבועים
קודם כל, האם יש לך MDMA בכלל?
מצבים רפואיים מסוכנים בשילוב עם MDMA
 • בעיות לב – MDMA הוא ממריץ שמעלה את הדופק (ועוד יותר עם פעילות גופנית)
 • בעיות כליות או כבד – קשה לגוף להתנקות וזה יכול להחמיר בעיות בכליות או כבד
 • לחץ דם גבוה – ממריצים יכולים להעלות את לחץ הדם עוד יותר
 • היסטוריה של שבץ או התקף לב
מצבים רפואיים מסוכנים אליהם לפעמים נכנסים אנשים שצרכו MDMA

הרבה יותר נפוץ וכמעט כל מקרי המוות:

התייבשות או מכת חום עקב פעילות אינטנסיבית, במיוחד בחום. אנשים שצורכים MDMA במסיבה לעתים רוקדים שעות בלי לשים לב שעבר הזמן ולא שתו. קודם כל חשוב, אפשר ומאוד נעים למנוע – שתיית מים (במיוחד קרירים) מרגיש הרבה יותר נעים על MDMA כשרוקדים – החלפות DJ הן הזדמנות מעולה אם אין עליך בקבוק. אם מישהו מתחיל להתייבש או לקבל מכת חום, לא להסס לקרוא לאמבולנס. בארץ אנשים לא יושבים בכלא כי הזמינו אמבולנס אבל כן מתים כי לא הזמינו אמבולנס. כשיש ספק – אין ספק. מזמינים מיד

הרעלת מים – אנשים שלא היו במסיבה (או שעות בחוץ בקיץ) ופחדו מהתייבשות שתו יותר מדי מים, מהר מדי וזה מסוכן לא פחות. MDMA לא גורם להתייבשות – לרקוד שעות, במיוחד בשמש, זה מה שגורם להתייבשות ואין סיבה לשתות כמות חריגה של מים (ובטח לא מהר) אם לא במסיבה

אינטימיות יתרה ולא מוצדקת – MDMA גורם לאנשים לבטוח באחרים, ולפעמים זה לא מוצדק. חשוב לדאוג להיות עם אנשים טובים, שלא יהיה נורא אם יגלו חלק מהסודות שלך ולא ינצלו את אהבתך לרעה.

מצבים פסיכולוגיים מסוכנים או מורכבים בשילוב עם MDMA
 • דיכאון – לאנשים שמתמודדים עם דיכאון מאוד מפתה לחוות כמה שעות של אקסטזה, ו/או להשתמש בו למטרות טיפוליות. חשוב לקחת בחשבון:
 1. MDMA גורם להצפה של חומרים במוח שלוקח זמן לחדש. אנשים רבים חווים ימים קשים לאחר צריכת MDMA וזה יכול להחריף דיכאון. ניתן להקטין את ההשפעה ע”י צריכה מתונה, זהירה, ועוד טכניקות של מזעור נזקים, אך לא תמיד למנוע לגמרי
 2. MDMA לא מרפא דיכאון (אולי זה יכול לעזור לתהליך טיפולי – נחכה למחקר להכריע באמת – אבל MDMA לא כמו כדורים פסיכיאטרים שעובדים ברמה הכימית). החזרה מאקסטזה לדיכאון יכולה להיות נפילה גדולה יותר וקשה יותר. תהליך אינטגרציה טוב יכול להקל, אבל זה עדיין להקל על הירידה.
 • סכיזופרניה ומחלות פסיכוזה אחרות – קיים חשש שצריכת MDMA עלולה להחריף סימפטומים.
שילובים
 • MAOI (סוג כדורים נגד דיכאון) – השילוב של MDMA עם MAIO יכול לגרום לסינדרום סרטונין שיכול להיות קטלני.
 • קנאביס – השילוב של DMT וקנאביס עלול להגביר את השפעת כל אחד החומרים באופן לא הגיוני (במקרה הזה לפעמים 1+1=11)
 • ממריצים (כולל קפה, משקאות אנרגיה, קוקאין, ריטליון וכד’) – הממריצים יכולים להגביר את רמת החרדה והגביר את הסיכון למצבים מפחידים.
 • SSRI – כדורי SSRI מפחיתים את ההשפעה הסובייקטיבית (המורגשת) של MDMA, וצריכה גדולה יותר (כדי לקבל את אותה השפעה) יכולה לסכן או להזיק לגוף.
 • קוקאין – קוקאין מפחית את ההשפעה המורגשת, אך גם הוא ממריץ והשילוב מגביר את הסיכון להתקף לב.
 • 5HTP – תסוף מזון שלפעמים ממליצים לקחת אחרי צריכת MDMA, אבל צריכת 5HTP לפני או במהלך שימוש ב-MDMA יכול לגרום לתסמונת סרטונין, שיכול להיות קטלני. להשתמש רק יום אחרי ולא לפני זה
 • בנזודיאזפמים – אין סיכון, מפחית עוררות רגשית
 • אלכוהול – שילוב מאוד נפוץ. יש כמה דברים לקחת בחשבון:
 1. אלכוהול מייבש. שתיית אלכוהול (במקום מים) במסיבה מעלה את הסיכון להתייבש
 2. הצד הממריץ של MDMA מפחית את השפעת האלכוהול. הסיכון להרעלת אלכוהול עולה
 3. גם אלכוהול וגם MDMA קשים על הכליות והכבד – ביחד הם עוד הרבה יותר קשים.

אם משלבים MDMA עם אלכוהול, שתיית מים (או משקאות מתאימים) חשובה עוד יותר. אפשר לערבב את האלכוהול עם מיץ – יותר טוב מכלום.

שאלות נפוצות

Translate »
Scroll to Top
ליצור קשר