טיפול פסיכדלי – מה זה ואיפה למצוא

חשוב להבהיר:

רוב הטיפול הפסיכדלי לא חוקי בארץ וברוב העולם, אבל אני לא מעניק טיפולים שאינם חוקיים ואיני מפנה להם, גם לא למי שצריך מאוד. 

 הדף הזה מתייחס למה שאני יכול לעזור בו: התחום המתפתח של טיפול פסיכדלי החוקי, כולל:

טיפולים עם החומרים שמשרד הבריאות מאשר בינתיים (קנאביס לבעלי רישיון וקטמין עם אישור חריג – 29ג’).

לגבי מה שנכלל כטיפול פסיכדלי, אין לי מושג מי המוסד האחראי על ההגדרה הזאת כרגע. אני יכול להציע מחקרים ראשוניים ובדיקת התאמה למחקרים כאלו בארץ ובחו”ל, וליווי בעת טיפולי קטמין חוקיים (IV או ספרבטו). למי שמחפש מטפל אנדרגראונד (לא חוקי), אני מציע לחפש מטפל מתאים למצבך ולך, ולהקפיד לזהות דגלים צהובים ואדומים בעת החיפוש. 

 

התחום המתפתח של טיפול פסיכדלי חוקי:

 • טיפולים עם החומרים שמשרד הבריאות מאשר בינתיים (קנאביס לבעלי רישיון וקטמין עם אישור חריג – 29ג’)
 • מה נכלל כטיפול פסיכדלי (מבחינתי – אין מוסד האחראי על ההגדרה הזאת בינתיים)?
 • אילו טיפולים חוקיים יש בעולם ואיך להגיע אליהם
 • המחקרים העיקריים המתרחשים כעת ובדיקה ראשונית של התאמה למחקרים אלו בארץ ובחו”ל
 • ליווים בעת טיפולי קטמין חוקיים (IV או ספרבטו)
 • למי שבוחר לחפש מטפל אנדרגראונד (לא חוקי) – מה לחפש אצל מטפל מתאים לך ולמצבך ודגלים צהובים ואדומים בעת החיפוש
 • למי שבוחר לטפל בעצמו או ללכת למטפל אנדרגראונד שאינו מספק שירותי אינטגרציה ורוצה לעבד ולהבין טוב יותר את החוויה, אני מציע להצטרף לפגישת מעגל אינטגרציה או לקבוע שיחת אינטגרציה אישית

למי שמעוניין לדבר איתי על נושאים אלו, אני מציע לקבוע פגישה אישית או לפגוש במעגלי אינטגרציה. זכותכם לחצי שעה היכרות בחינם, ואפשר ליצור קשר דרך וואטסאפ, התקשרות או הודעה דרך טופס צור קשר.

כעת, תודות לספרים כמו How to Change Your Mind”  וסרטים כמו “טריפ של חמלה“, המונח “טיפול פסיכדלי” נכנס למיינסטרים ומעניין הרבה אנשים. זה נותן תקווה לאנשים שהתייאשו מהטיפולים המוכרים, הן פרמקולוגיים והן “טיפולי שיחה”. 


מה זה טיפול פסיכדלי?

“טיפול פסיכדלי” הוא מונח שמתייחס לפגישה או תהליך טיפולי (כלומר עם איש טיפול או בו המטרה לטפל בקשיים כלשהם) בהם יש שימוש בחומר פסיכדלי. בעמוד זה אנחנו משתמשים במונח הזה במובן הרחב – אנחנו כוללים גם טיפולים בהם אין חוויה פסיכדלית (כמו מיקרודוסינג) או אין חומר פסיכדלי (כמו נשימות הולוטרופיות). תהליך של טיפול פסיכדלי בדרך יכלול מפגשי הכנה, ליווי בעת החוויה הפסיכדלית ותהליך של אינטגרציה (עיבוד החוויה).

בשנת 2018 הוקמה עמותת מרפא (מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל) ע”י אקדמאים ומטפלים לרכז את המאמצים בארץ.

סטן גרוף (אולי המומחה לטיפול פסיכדלי כבר חמישים שנה שהמציא את הנשימה ההולוטרופית כאלטרנטיבה) מתאר בספר שלו “LSD Psychotherapy” שני סוגים של טיפול פסיכדלי:

 • טיפול פסיכוליטי – טיפול הכולל מנה בינונית של חומר פסיכדלי, מספיק “לשחרר את דפוסי החשיבה”, אך לא יותר מדי להישאר מרוכז בשיח עם המטפל
 • טיפול פסיכדלי – טיפול כולל מנה גדולה של חומר פסיכדלי, בו רוב השיח לפני, בסוף ואחרי החוויה הפסיכדלית האינטנסיבית. ברוב המקרים המטופל שוכב עם כיסוי עיניים ומוזיקה מותאמת.

מחוץ להיקף הספר שלו יש גם:

 • טיפול פרמקולוגי (מיקרודוסינג) – כמות קטנה של חומר פסיכדלי, מעט מדי להרגיש (בשימוש בקטמין, ייתכן טשטוש קל למשך הטיפול) כל כמה ימים במשך כמה שבועות. בשיטה זאת אין בהכרח שיחות (פרט להסברים על הטיפול) או טיפול נפשי.
 • טיפול ללא חומרים – ישנן חוויות (כמו נשימות הולוטרופיות) שיכולות להכניס אנשים למצבי תודעה אחרים הדומים לחוויות פסיכדליות

 

רוצה ללמוד טיפול פסיכדלי? ריכזתי אפשרויות מגוונות בעמוד הזה

איך מוצאים טיפול פסיכדלי?

טיפולים חוקיים בארץ

יש מספר מחקרים שבשלבי תכנון שניתן לראות באתר של משרד הבריאות:

מאוד חשוב להבין את ההבדל בין טיפול להשתתפות במחקר

שלב שלישי של המחקר בינלאומי המאורגן ע”י MAPS – בקרוב אמור להתחיל גיוס המטופלים. הסרט “טריפ של חמלה” מלווה שלושה משתתפים בשלב השני של המחקר. במחקר משתמשים בטיפול פסיכדלי (כמפורט למעלה) – מדובר בתהליך של כ-30 שבועות, במהלכם המטופל יקבל 3 פעמים MDMA, בליווי שני מטפלים שעברו הכשרה מיוחדת לתפקיד. יש עלון הסבר בעברית. בנוסף לאלו שמשתתפים במחקר, יש אישור לטפל בחמישים מטופלים נוספים, אבל טרם פורסמו פרטים.

קנאביס אינו מהטריפטמינים הקלאסיים, הוא לא פועל דרך אותם הקולטנים, אך יש לו בהחלט תכונות פסיכדליות, אותן ניתן להגביר כדי לאפשר טיפול פסיכדלי בפרוטוקול המוכר. אני מציע טפב”ק (טיפול פסיכדלי בעזרת קנאביס) לבעלי רישיון

יש מגוון רחב של טיפולי קטמין – עם או בלי טיפול או תהליך פסיכולוגי, פרמקולוגי או פסיכדלי, מינונים שונים ודרכי צריכה שונים. מוזמנים לקרוא עוד בעמוד “טיפולי קטמין”

 

טיפולים חוקיים בחו”ל

באמסטרדם טראפלס (truffles) – החלק של הפטרייה שגדל מתחת לאדמה אך גם מכיל פסילוסיבין, חוקי ויש ארגונים רבים שמציעים “מסעות מלווים” לציבור הרחב ולאלו המחפשים טיפול לבעיות מסוימות.

מתוכם, לשניים יש היבטים נוספים:

בג’מייקה, כמו בהולנד, פסילוסיבין מותר על פי חוק ויש מספר ריזורטים שנפתחו לקהל שמציעים חוויות פסיכדליות (כולל טיפוליות). המקומות בדרך כלל באופי של ריזורט מפנק בחוף הים. ביניהם:

 • Atman Retreat – עם צוות של אנשי מקצוע
 • Mycomedications– מציעים טיפולים במספר קשיים נפשיים כולל דיכאון ופוסט-טראומה

בכמעט כל ישבת ותרבות של מספר מסורות שעוד ניתן למצוא, המוכר יותר ביניהם: איייווסקה (דרום אמריקה), קקטוסים (כמו סאן פדרו או פייוטה) בצפון אמריקה, צמחים כמו איבוגיין באפריקה, צפרדעים (בצפון אמריקה) ודבש (נפאל)

מאוד חשוב להבהיר:

טיפול עצמי וטיפול ע”י חבר עם כוונות טובות וללא הכשרה וניסיון טיפולי אינו מומלץ (עם או בלי פסיכדליים). יש סיבה שאנשים הולכים למטפלים מוסמכים שאינם קרובי משפחה או חברים (כמו שהולכים לרופא כשבאמת חולים ולא לחבר או קרוב משפחה) וזה מהותי לתהליך הטיפולי. כמוכן קיימות קהילות “אנדרגראונד” של מטפלים (חלקם מטפלים מוסמכים עם עבודה “רגילה”) שמשתמשים בחומרים פסיכדליים.

לא ניתן להגיע אליהם דרכי – ועד שתתאפשר הסדרת המעמד, דרישות מקצועיות וכד’, כדאי להתייחס אליהן כמו שהיית מתייחס למרפאה רפואית שאינה מוכרת או שייכת לארגון בריאות מוכר.

בכל זאת מתכוון לחפש מטפל אנדרגראונד?

עקרון מתוך גישת מזעור נזקים הוא שצריך להמשיך לשרת אוכלוסייה שלא מקשיבה ל”לא כדאי”. אני עדיין (באמת, באמת) לא יכול לעזור להפנות למטפל זה או אחר, אבל אני כן יכול לעזור להפחית סיכונים ומזער נזקים:

 • עזרה בהגדרת המסגרת המתאימה. לפי מצבך וכוונותיך, יכול להיות כדאי לצמצם את החיפוש לפי:
  • חומר
  • סגנון/מסורת מטפל
  • מסגרת טיפולית
  • כישורים והכשרות נוספות מתבקשות
 • מה אפשר או כדאי לשאול שאמן/מטפל/מלווה אנדרגראונד
 • בנסוף, אני יכול לספק מעטפת משלימה כאשר המטפל/שאמן/מלווה אינו בקיא בתהליכים הנפשיים המלווים חוויות אלו כולל:
  • הכנה נפשית
  • אינטגרציה – או פגישות “מה לעזאזל עושים עם זה?”

 

מעדיף לראות הרצאות מאשר לקרוא? יש מקום טוב להתחיל בפלייליסט “טיפול פסיכדלי” בערוץ היו-טיוב שלי.

כתיבת תגובה

Translate »
Scroll to Top
ליצור קשר