טיפול פסיכדלי – מה זה ואיפה למצוא

חשוב להבהיר:

רוב הטיפול הפסיכדלי אינו חוקי בארץ וברוב העולם. אינני עושה טיפולים לא חוקיים (עובד רק עם קנאביס עם בעלי רישיון) ולא מפנה לטיפולים שאינם חוקיים. אף פעם – גם לא למי שמאוד צריך. 

העמוד הזה מתייחס למה שאני יכול לעזור בו: התחום המתפתח של טיפול פסיכדלי חוקי:

 • מה נכלל כטיפול פסיכדלי (מבחינתי – אין מוסד האחראי על ההגדרה הזאת בינתיים)?
 • אילו טיפולים חוקיים יש בעולם ואיך להגיע אליהם
 • המחקרים העיקריים המתרחשים כעת ובדיקה ראשונית של התאמה למחקרים אלו בארץ ובחו”ל
 • למי שבוחר לחפש מטפל אנדרגראונד (לא חוקי) – מה לחפש אצל מטפל מתאים לך ולמצבך ודגלים צהובים ואדומים בעת החיפוש
 • למי שבוחר לטפל בעצמו או ללכת למטפל אנדרגראונד שאינו מספק שירותי אינטגרציה ורוצה לעבד ולהבין טוב יותר את החוויה, אני מציע להצטרף לפגישת מעגל אינטגרציה או לקבוע שיחת אינטגרציה אישית

בזכות ספרים כמו How to Change Your Mind” וסרטים כמו “טריפ של חמלה” הביטוי “טיפול פסיכדלי” נכנס למיינסטרים, ויש אלו שקוראים לזה “טרנד” חדש שמסקרן רבים. הוא גם נותן תקווה לאנשים שהתייאשו מהטיפולים המוכרים, הן פרמקולוגיים (תרופתיים) וגם “טיפולי שיחה”.

מה זה טיפול פסיכדלי?

“טיפול פסיכדלי” הוא מונח שמתייחס לפגישה או תהליך טיפולי (כלומר עם איש טיפול או בו המטרה לטפל בקשיים כלשהם) בהם יש שימוש בחומר פסיכדלי. בעמוד זה אנחנו משתמשים במונח הזה במובן הרחב – אנחנו כוללים גם טיפולים בהם אין חוויה פסיכדלית (כמו מיקרודוסינג) או אין חומר פסיכדלי (כמו נשימות הולוטרופיות). תהליך של טיפול פסיכדלי בדרך יכלול מפגשי הכנה, ליווי בעת החוויה הפסיכדלית ותהליך של אינטגרציה (עיבוד החוויה).

בשנת 2018 הוקמה עמותת מרפא (מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל) ע”י אקדמאים ומטפלים לרכז את המאמצים בארץ.

סטן גרוף (אולי המומחה לטיפול פסיכדלי כבר חמישים שנה שהמציא את הנשימה ההולוטרופית כאלטרנטיבה) מתאר בספר שלו “LSD Psychotherapy” שני סוגים של טיפול פסיכדלי:

 • טיפול פסיכוליטי – טיפול הכולל מנה בינונית של חומר פסיכדלי, מספיק “לשחרר את דפוסי החשיבה”, אך לא יותר מדי להישאר מרוכז בשיח עם המטפל
 • טיפול פסיכדלי – טיפול כולל מנה גדולה של חומר פסיכדלי, בו רוב השיח לפני, בסוף ואחרי החוויה הפסיכדלית האינטנסיבית. ברוב המקרים המטופל שוכב עם כיסוי עיניים ומוזיקה מותאמת.

מחוץ להיקף הספר שלו יש גם:

 • טיפול פרמקולוגי (מיקרודוסינג) – כמות קטנה של חומר פסיכדלי, מעט מדי להרגיש (בשימוש בקטמין, ייתכן טשטוש קל למשך הטיפול) כל כמה ימים במשך כמה שבועות. בשיטה זאת אין בהכרח שיחות (פרט להסברים על הטיפול) או טיפול נפשי.
 • טיפול ללא חומרים – ישנן חוויות (כמו נשימות הולוטרופיות) שיכולות להכניס אנשים למצבי תודעה אחרים הדומים לחוויות פסיכדליות

איך מוצאים טיפול פסיכדלי?

טיפולים חוקיים בארץ

מחקרים קליניים

שלב שלישי של המחקר בינלאומי המאורגן ע”י MAPS – בקרוב אמור להתחיל גיוס המטופלים. הסרט “טריפ של חמלה” מלווה שלושה משתתפים בשלב השני של המחקר. במחקר משתמשים בטיפול פסיכדלי (כמפורט למעלה) – מדובר בתהליך של כ-30 שבועות, במהלכם המטופל יקבל 3 פעמים MDMA, בליווי שני מטפלים שעברו הכשרה מיוחדת לתפקיד. יש עלון הסבר בעברית. בנוסף לאלו שמשתתפים במחקר, יש אישור לטפל בחמישים מטופלים נוספים, אבל טרם פורסמו פרטים.

טפב”ק – טיפול פסיכדלי בעזרת קנאביס

יש לקנאביס צד פסיכדלי, ויש אנשים שגילו איך להוציא אותו ולהשתמש בו לטיפול באופן די דומה לטיפול פסיכדלי עם פסיכדליים קלאסיים או MDMA. אני לומד את שיטת דניאל מקווין ממדיצינל מיינדפולנס בקולרדו ומציע טיפולים לבעלי אישור לקאנביס. אם יש לך אישור להשתמש בקנאביס באופן חוקי, אני מזמין אותך ליצור איתי קשר לבדוק האם זה מתאים לך.

טיפולים בקטמין

טיפולים ללא חומרים

נשימות הולוטרופיות – שילוב של נשימות, מוזיקה ועבודת גוף שלעתים מכניס את האדם למצב תודעתי אחר, דומה לזה שנגרם ע”י חומרים פסיכדליים. מדי פעם יש סדנאות בארץ ומעט מאוד אנשים שהוסמכו להעביר אותן.

 • האקומי – שיטת טיפול המבוססת מיינדפולנס (mindfullness – אין תרגום למילה) וגוף.

טיפולים חוקיים בחו”ל

מרכזי טיפול בקטמין בארה”ב

טיפול בפסילוסיבין בהולנד חשוב להבהיר – אינני מכיר את המקום ועבודתם. אין לראות בהכללתם ברשימה זאת המלצה.

באמסטרדם טראפלס (truffles) – החלק של הפטרייה שגדל מתחת לאדמה אך גם מכיל פסילוסיבין, חוקי ויש ארגונים רבים שמציעים “מסעות מלווים” לציבור הרחב ולאלו המחפשים טיפול לבעיות מסוימות.

מתוכם, לשניים יש היבטים נוספים:

טיפול בפסילוסיבין בג’מייקה – חשוב להבהיר – אינני מכיר את המקום ועבודתם. אין לראות בהכללתם ברשימה זאת המלצה.

בג’מייקה, כמו בהולנד, פסילוסיבין מותר על פי חוק ויש מספר ריזורטים שנפתחו לקהל שמציעים חוויות פסיכדליות (כולל טיפוליות). המקומות בדרך כלל באופי של ריזורט מפנק בחוף הים. ביניהם:

 • Atman Retreat – עם צוות של אנשי מקצוע
 • Mycomedications– מציעים טיפולים במספר קשיים נפשיים כולל דיכאון ופוסט-טראומה

טיפול מסורתיים בארץ מולדתם

בכמעט כל ישבת ותרבות של מספר מסורות שעוד ניתן למצוא, המוכר יותר ביניהם: איייווסקה (דרום אמריקה), קקטוסים (כמו סאן פדרו או פייוטה) בצפון אמריקה, צמחים כמו איבוגיין באפריקה, צפרדעים (בצפון אמריקה) ודבש (נפאל)

מאוד חשוב להבהיר:

טיפול עצמי וטיפול ע”י חבר עם כוונות טובות וללא הכשרה וניסיון טיפולי אינו מומלץ (עם או בלי פסיכדליים). יש סיבה שאנשים הולכים למטפלים מוסמכים שאינם קרובי משפחה או חברים (כמו שהולכים לרופא כשבאמת חולים ולא לחבר או קרוב משפחה) וזה מהותי לתהליך הטיפולי. כמוכן קיימות קהילות “אנדרגראונד” של מטפלים (חלקם מטפלים מוסמכים עם עבודה “רגילה”) שמשתמשים בחומרים פסיכדליים.

לא ניתן להגיע אליהם דרכי – ועד שתתאפשר הסדרת המעמד, דרישות מקצועיות וכד’, כדאי להתייחס אליהן כמו שהיית מתייחס למרפאה רפואית שאינה מוכרת או שייכת לארגון בריאות מוכר.

מעדיף לראות הרצאות מאשר לקרוא? יש מקום טוב להתחיל בפלייליסט “טיפול פסיכדלי” בערוץ היו-טיוב שלי.

 

מעניין? גם לחברים מגיע לדעת
Open chat
ליצור קשר